Chełmno to niewielkie miasto, ale ma mnóstwo do zaoferowania. Na tych, którzy zdecydują się tu spędzić kilka dni, czeka:
- dobra lokalizacja (więcej...)
- zjawiskowa panorama juz widoczna z mostu na Wiśle, ale to tylko przedsmak widoku, który można zobaczyć od strony zachodniej (więcej...)
- średniowieczny układ ulic z renesansowym ratuszem, który niewątpliwie tworzy klimat miasta (więcej...)
- 2,5 km pierścień murów obronnych z 23 basztami, dzięki czemu Chełmno jest często porównywane do francuskiego Carcasssone (więcej...)
- przepiękne dywany kwiatowe na plantach, warto tu wracać co roku, ponieważ motyw przewodni jest za każdym razem inny (więcej...)
- relikwie świętego Walentego, które przyciągają turystów szczególnie 14 lutego i dzięki którym Chełmno zyskało miano Miasta Zakochanych (więcej...)
- zespół klasztorny i 6 kościołów, a wśród nich majestatyczna fara z Meluzyną (więcej...)
- jezioro Starogrodzkie dla ochłody po trudach wędrowania
Dzięki atrakcyjnemu położeniu przy trasie krajowej numer 1, Chełmno jest doskonałym punktem wypadowym do zwiedzania województwa kujawsko-pomorskiego. Toruń, Bydgoszcz, Świecie nad Wisłą oraz Grudziądz są położone w niedalekim sąsiedztwie.
Pierwsza źródłowa wzmianka o Chełmnie pochodzi już z XI w. Miasto było zakładane na "surowym korzeniu", czyli od podstaw, w dogodnej, niezamieszkałej dotąd przestrzeni. Do wymierzania ulic posłużono się miarą pręta chełmińskiego (1 pręt - 4,35 m).10 prętów dawało 1 sznur. Większa część kwartałów chełmińskich ulic to kwadraty o boku 2 sznurów. Ulicom nadano szerokość 2,5 pręta. Kopię wzorca średniowiecznej miary w formie żelaznej sztaby z napisem Culmer Ruthe można dziś oglądać na zachodniej ścianie zabytkowego chełmińskiego ratusza.
Planty w Chełmnie powstały w pierwszej połowie XIX w. na miejscu dawnych rowów obronnych. Zlokalizowane są tuż przy murach miejskich, ze względu na ciszę, pięknie utrzymaną zieleń oraz licznie występujące dywany kwiatowe i fontanny stały się ulubionym miejscem spacerowym mieszkańców i turystów.
Relikwie Świętego Walentego przechowywane są w zabytkowej farze od paru wieków. 14 lutego każdego roku wystawia się relikwie w czasie mszy świętej. W tym czasie organizowane są konkursy i koncerty o tematyce miłosnej. Walentynki tradycyjnie kończą się na rynku, gdzie układane jest wielkie płonące serce z lampionów. Zaś chełmińscy piekarze przygotowują na ten dzień szczególnie duże ilości bułeczek walentynkowych z lubczykiem. Nie tylko w Walentynki miasto zaprasza zakochanych, w czerwcu obchodzona jest Noc Wianków nad pobliskim jeziorem Starogrodzkim. Chełmińscy rycerze organizują tzw. "zabawy plebejskie" i pokazy "tańca z ogniem". Po zapadnięciu zmroku, obrzędy związane z "Nocą Świętojańską" przedstawiają: Zespół Pieśni i Tańca "Pomorze" lub Zespół Tańca Ludowego "Kundzia". Następnie kontynuowana jest wspólna zabawa taneczna.
A przez cały rok działa żywa ławeczka, na której można przysiąść i pozdrowić rodzinę lub przyjaciół za pośrednictwem kamery internetowej:
Pozdrowienia na żywo z Miasta Zakochanych
Widok Chełmna ze wzgórz leżących na południe od miasta zachwyca i zdumiewa. Dwu i półkilometrowy pierścień murów obronnych otacza gęsto zabudowane miasto, nad którym górują potężne bryły gotyckich kościołów i smukła wieża renesansowego ratusza. Do woli można tu kontemplować widok z końca XVI w. W zasięgu wzroku nie ma bloków, zakładów przemysłowych czy innych budowli typowych dla naszych czasów. Chełmno jest jednym z nielicznych, a może jedynym miastem w Polsce, które nie tylko zachowało dawną zabudowę i średniowieczny układ, ale również nie zostało skażone współczesną architekturą.
Mury obronne miasta powstały w XIII i XIV w. Do dziś zachowały się dwie spośród dawnych siedmiu bram - Grudziądzka i Merseburska (znajduje się na terenie klasztoru Sióstr Miłosierdzia, zamieniona na kaplicę Grobu Pańskiego). W ciągu murów ocalały aż 23 baszty.
Niewielkie, liczące niespełna 21 tys. mieszkańców Chełmno ma aż 6 kościołów, których majestatyczne budynki świadczą o dawnym znaczeniu miasta. koniecznie powinniśmy odwiedzić przynajmniej kościół farny pw. Wniebowzięcia NMP. To jedna z najstarszych i największych świątyń Pomorza. Gotycka, ceglana fara, zbudowana na miejscu drewnianego kościoła z początku XIII w. Meluzyna - wiszący w nawie głównej świecznik w kształcie głowy jelenia. Wplecione w łańcuch sznury konopne i - jak głosi legenda - włosy niewieście czynią zeń swoisty barometr. Gdy jest ładna pogoda, jeleń patrzy w stronę ołtarza, kiedy zanosi się na deszcz - odwraca łeb w stronę portalu głównego.